509 571 217
ul. Łony 11
44-200 Rybnik

ZABAWY WIATRU

Ćwiczenia logopedyczne z wykorzystaniem elementów kinezjologii edukacyjnej.

Scenariusz zajęć pokazowych, które odbyły się w jednej z placówek oświatowych na terenie Rybnika. Zajęcia te miały na celu pokazanie w jaki sposób można wykorzystać proste ćwiczenia logopedyczne w czasie lekcji czy zajęć dydaktycznych w przedszkolu. W spotkaniu udział wzięli nauczyciele rybnickich przedszkoli i klas pierwszych szkół podstawowych.

Cel główny: Rozwijanie sprawności narządów artykulacyjnych

Cele operacyjne:

  • potrafi prawidłowo wykonać demonstrowane ćwiczenia,
  • potrafi różnicować nasilenie oddychania,
  • potrafi wydłużyć i skrócić fazę wydechową

Metoda:

  • słowna - rozmowa, instrukcja,
  • czynna - zadań stawianych.

Forma: zbiorowa i indywidualna.

Pomoce dydaktyczne: okienka z firanką, kubki, woda mineralna, lusterka, woda z płynem, słomki, sylwety chmurek, arkusze papieru z narysowaną scenerią stawu, arkusz z narysowaną leniwa ósemką, magnetofon, kaseta z nagraną melodią do zabawy pt. "Witam Was" oraz z nagranym dźwiękiem wiatru, klej.

Przebieg zajęć:

  1. Powitanie gości i zaproszenie wszystkich do wspólnej zabawy pt. "Witam Was".
  2. Ćwiczenia Paula Dennisona:
    • picie wody,
    • pozycja Cook'a - wygodnie leżąc na podłodze krzyżujemy wyciągnięte nogi, przekładając jedna kostkę nad drugą. Następnie krzyżujemy ręce i wkładamy dłonie pod pachy wystawiając kciuk,
    • ruchy naprzemienne- naprzemienne dotykanie prawym łokciem lewego kolana, następnie lewym łokciem prawego kolana, witanie prawą ręką lewego ucha i odwrotnie, itp...;
    • kapturek myśliciela - odwijanie uszu z góry do dołu opuszkami palców wskazujących przy kciuku umieszczonym za uchem.
  3. Zagadka słuchowa. Logopeda prosi dzieci aby usiadły w kole i uważnie posłuchały nagrania z płyty CD. Po wysłuchaniu nagrania logopeda zwraca się do dzieci aby powiedziały co przypomina im dźwięk, który słyszeli (odpowiedź brzmi: wiatr). Logopeda zaprasza dzieci do wspólnej zabawy w wiatrem".
    ćwiczenia oddechowe:
    • "Wesoły wietrzyk” - dzieci otrzymują okienka z kartonu z umocowaną firanką. Zadanie polega na dmuchaniu w firankę na przemian: raz mocno (silny wiatr), raz słabo (słaby wiatr). Logopeda: Z tego wietrzyka to straszny urwis, kiedy skończył bawić się z firanką postanowił pobawić się w...
    • "Kolorowe bańki" - dzieci otrzymują kubki z wodą i płynem oraz słomki, robienie baniek mydlanych dmuchając słomką do kubka. Ten nasz wietrzyk ma bardzo dużo pomysłów i wiecie co wymyślił tym razem? Zaproszenie dzieci do stolików.
    • "Chmurki" - dzieci stoją przy stolikach, na których są przygotowane słomki, sylwety chmur i duży arkusz papieru z narysowaną scenerią stawu i łąki. Zadanie polega na przeniesieniu chmurek za pomocą słomki z jednego stolika na drugi, gdzie umieszczona jest sceneria stawu.
  4. Ćwiczenia P. Dennisona:
    • krążenie szyją - przy uniesionych barkach do góry, pochylamy głowę do przodu i łagodnie kołyszemy nią z boku na bok przesuwając ją od jednego ramienia ku drugiemu i z powrotem. Powtarzamy ćwiczenie opuszczając barki.
    • kołyska - kołyszemy się masując kość ogonowa. W siadzie podpartym, dłonie oparte za sobą na podłodze z nogami zgiętymi przed sobą w kolanach, odchylamy się do tyłu i przenosimy ciężar ciała z boku na bok.
  5. "Wiosenne porządki" - zabawa z lusterkami usprawniająca motorykę artykulatorów.
    Logopeda przedstawia dzieciom krótkie opowiadanie, demonstrując jednocześnie ćwiczenia motoryki. Dzieci otrzymują lusterka i naśladują czynności.
    Treść opowiadania:
    Wietrzyk (język) postanowił zrobić wielkie sprzątanie w ogrodzie, którym jest buzia.
    Otwórzcie szeroko usta i zajrzyjcie do swoich ogródków.
    Wietrzyk na początek przegonił chmury - dzieci naśladują przesuwanie czubka języka od górnego wałka dziąsłowego przez podniebienie twarde w kierunku podniebienia miękkiego.
    Teraz wiatr bawi się w koronach drzew - wypychanie czubkiem języka policzków.
    Sprząta leżące na ziemi liście - krążenie czubkiem języka na dnie jamy ustnej. Następnie wietrzyk maluje płotek - oblizywanie zębów w przedsionku jamy ustnej oraz maluje furtkę - oblizywanie warg.
    Wietrzyk bardzo się zmęczył robieniem porządków postanowił odpocząć a my wraz z nim.
  6. Ćwiczenia P. Dennisona:
    • picie wody;
    • leniwe ósemki - kreślenie w powietrzu złączonymi rękami przy splecionych palcach i skierowanych ku górze kciukach. Kreślenie symbolu o płynnym nieprzerywalnym ruchem, zaczynając od środka w stronę przeciwna do ruchu wskazówek zegara, w lewo - do góry, do środka w dół - w prawo, a następnie zgodnie z ruchem wskazówek zegara w praw - do góry, do środka w dół - w lewo. Dziecko kreśląc leniwą ósemkę śledzi wzrokiem kciuk.
  7. Logopeda zaprasza dzieci do stolików, na których leżą arkusze papieru ze scenerią stawu i łąki. Zadaniem dzieci jest przyklejenie wcześniej przeniesionych "chmurek". Umieszczenie gotowych prac na wystawie.
  8. Podziękowanie dzieciom za wspólna zabawę.

link do publikacji na stronie profesor.pl

Opracowanie: mgr Agnieszka Podlasiak